Açık bir vizyon,özgür bir ruh:Yves Saint Laurent

March 31, 2012Portre

Yves Saint Laurent
Kadınlar için yaptığı smokin ceketleriyle bir devre damgasını vuran, şovlarında etnik desenleri ilk kez kullanan, askeri unsurları tasarımlarına yansıtan, haute couture’ün efsanevi modacısı… Yves Saint Laurent…1936 yılında Cezayir’de dünyaya gelen Fransız tasarımcı; özgür kadının, yenilikçi anlayışın modacısıydı adeta. 60′lı yıllardan itibaren moda tarihine altın harflerle yazılmasını sağlayan tasarımlarıyla bir çığır açtı.
Christian Dior’da başladığı moda yaşamında 15 Kasım 1957′de moda evinin baş tasarımcılığını üstlendi, 21yaşındayken dünyanın en genç tasarımcısıydı. 60′lı ve 70′li yıllarda artık Paris jet-set’in en gözde modacılarından biriydi. 1961 yılının temmuz ayında haute couture modaevini Pierre Berge ile açmaya karar verdi. Modaevinin resmi açılışı 4 Aralık’ta gerçekleşti. Yves Saint Laurent bir sonraki yıl kendi adı altındaki ilk haute couture koleksiyonunu sundu. Life dergisi “Chanel’den sonra en iyi kıyafetler” yorumunu yaptı.
Yves Saint Laurent
… VE MASKÜLEN KADIN MODA SAHNESİNDE!
1965 Sonbahar-Kış Haute Couture Koleksiyonu, Piet Modrian’ın ünlü resminden esinlendi. YSL, artık ‘Paris’in Kralı’ olarak adlandırılıyordu. Yves Saint Laurent, 1966 Sonbahar-Kış Koleksiyonu’nda ilk kez ‘Smokin pantsuit’i (pantolon-ceket takım) yarattı. 40′lı yılların modasından esinlenerek yarattığı bu model daha sonra her koleksiyonunda görülecekti. Helmut Newton’ın klasikleşen fotoğrafı ‘Le Smoking suit’ kadınlar için tasarlanan en popüler takımlardan birini ölümsüzleştirdi. 1968 İlkbahar-Yaz Koleksiyonu’nda ilk kez safari ceket, tulum ve bluz kullandı. Safari ceketleri bugün modada Afrika rüzgarlarının en güçlü esin kaynaklarından biri.

CATHERINE DENEUVE ONUN GÖZDESİYDİ
Fransız sinemasının en güzel kadınlarından Catherine Deneuve onun hem müşterisi, hem de en iyi dostlarından biriydi. Deneuve, Fransız sinemasında çığır açan 1967 tarihli ‘Belle de Jour’ (Gündüz Güzeli) filmi başta olmak üzere birçok filminde onun tasarımlarını giydi. Catherine Deneuve gibi Mick Jagger’ın eşi Bianca Jagger da Yves Saint Laurent’in ilham perilerinden biriydi. Jagger’ın evlenirken giydiği beyaz YSL simokin etek-ceket takımı hem rock’n roll modasının, hem de gelinlik kavramını kökünden değiştirdi. Yves Saint Laurent, Halston ve Diane von Furstenberg’le bareber Andy Warhol’un çalışmalarında yer alan üç modacıdan biriydi.
Yves Saint Laurent
Yves Saint Laurent

Benzer Yazılar: