Ayakkabı seçmek ruh eşini bulmak gibi

June 18, 2014Moda

Ayakkabınız Kişiliğinizdir

Ayakkabı seçiminin insanın karakteri ile eş değer bir orantısı var. Kişinin özgüveni ne kadar yüksek olursa ayakkabı seçimleri de o kadar sıra dışı oluyor.
Bu dönem kadınlar kendileri olabilmek için özel bir çaba sarf ediyor. Bu yüzden modellerde ciddi değişiklikler var. Ayakkabıyı seçmek, bir nevi ruh eşini bulmak gibi.

 

 

1aEsra Uyman’ın tasarımları kendi internet sitesinde, Eight Project House ve Clue Store’larda bulunabiliyor.

 

 

 

 

Yeni koleksiyonu

Yaz koleksiyonumun konsepti aşk ve şans. Bu tema için en
belirgin sembolleri, kalp ve yıldızları seçtim. Ama bu detayları alışık olmadığımız bir şekilde kullandım. Babetlerin burunlarında ve topuklarında birer pencere bıraktım ki, tatlı bir kalp izi bıraksın teninizde.

 

Bu yazın trendleri neler?

Bu yaz ‘kitten hill’ dediğimiz minik sivri, ökçeli ayakkabılar ve babetler çok revaçta. Modanın 60’lara doğru olan esintisi ayakkabılara da yansıdı. Daha temiz yüzlü ama minik detaylarla bezenmiş şık ayakkabılar var. Hem rahat, hem maskülen havadalar. Aksesuar olarak altın renkli fermuarları, tokaları sıkça göreceğiz.

 

2aNe zaman başladınız bu işe?
Ayakkabı tasarımı yapmaya öğrencilik yıllarımda başladım. 2005 yılına kadar çeşitli firmalarda ayakkabı ve aksesuar tasarımcısı olarak çalıştım. Kendi markam için ilk olarak geçen yıl harekete geçtim.

Nasıl başladı?
Moda ve aksesuar tasarımı okurken bir ayakkabı tasarım yarışmasının afişini gördüm. İlk ayakkabımı da o zaman tasarladım. Yarışma süresince ne kadar keyif aldığımı görüp yolumu da tamamen ayakkabı tasarımına çevirdim. Nicedir deri kokuları, ökçeler ve kalıpların arasında yaşıyorum.

Neden zor?
Ayakkabı tasarımcılığı zor çünkü küçücük bir alanda fırtınalar yaratmanız gerekiyor. Hem mimari bakış açısı, hem anatomi bilginiz olması şart. Tabii bunların yanı sıra çok maliyetli bir iş.

 

Yasemin CANDEMİR

yasemin@sozcu.com.tr