İngiltere Kraliçesi’nin moda anlayışı: İddiasız ama ağırbaşlı bir çekicilik

May 26, 2012Portre, Yazı Dizisi

Kısa süre önce tahta çıkışının 60. yılı kutlanan İngiltere Kraliçesi sıradan insanların moda dünyasını ne derece etkiliyor dersiniz? Kraliçe’nin giyim tarzı bir dizi kurallar dizisini de beraberinde getiriyor. Kraliçe her zaman 5.8 cm’lik topuklu ayakkabılar giyiyor. Etek boyu her zaman diz altı olmalı. El çantası da Kraliçe’nin olmazsa olmazlarından.

Kraliçe güçlü renkleri tercih ediyor. Kıyafetiyle aynı renkte muhteşem şapkalar takıyor ve böylece her zaman odak noktası oluyor. Kraliyet tarihçisi ve biyografi yazarı Sarah Bradford, zaman içinde Kraliçe’nin daha da güçlü bir stil geliştirdiği kanısında. Bradford’a göre açık renk takımları güçlü imajını destekliyor. Ünlü biri gibi gösterişli giyinmiyor ancak konumundan dolayı zaten çok güçlü bir cazibesi var. Bir tacı kolaylıkla taşıyabilir ve bu giydiği kıyafetle asla yakışıksız kaçmaz. Kraliçe kıyafetleriyle asla rahatsız görünmüyor, modanın kölesiymiş gibi de giyinmiyor ki bu çok önemli. İngiliz tarzını destekliyor ama dünya modasını da reddetmiyor. “Kimse için değil, kendiniz için giyinin” felsefesini yansıtıyor. Asla gereğinde fazla giyinmiyor, seçtiği her şey kararında.
Kraliçe ilk başka iddiasız gibi görünen ayakkabı ve çantaları tercih ediyor ancak beş yıl önceki tarzıyla Vogue dergisinin ‘Dünyanın 50 Çekici Kadını’ listesinde Kate Moss, Claudia Schiffer ve Naomi Campbell’la beraber yer alıyordu.

Dolce &Gabbana 2008-2009 Koleksiyonu ile dikkatleri Kraliçe’ye çekmişti!

Dolce&Gabbana’nın 2008-2009 Koleksiyonu’nda kullandığı kumaşlar Kraliçe’nin giyim tarzını anımsatıyordu. Stili değil, toplumda üstlendiğiniz rolü ya da vermek istediğiniz mesajı öne çıkarıyordu. Bu bakış açısı tasarımlara o kadar güçlü bir şekilde yansımıştı ki, çok genç bir kız bile giyse ağırbaşlı bir çekicilik kazanıyordu.

Kraliçe’nin modayı en sıkı takip ettiği yıllar savaş sonrası dönemi miydi?

Norman Hartnell bu dönemde Kraliçe’nin gece katılacağı davetler için gösterişli elbiseler tasarladı. Hardy Amies ise gündüz kıyafetlerini tasarlıyordu. Milliner Freddie Fox, 34 yıl boyunca en çok fotoğrafı çekilenler de dahil olmak üzere Kraliçe’nin tüm şapkalarını tasarladı. Şapkaları adeta bir marka haline geldi ve toplumdaki imajını pekiştirdi.

Benzer Yazılar: