Moda fenomenine dönüşen bir kadın:COCO CHANEL

March 31, 2012Portre

COCO CHANEL

Günümüz moda anlayışının şekillendiği, estetik bir kaygının ötesinde toplumsal bir varoluş biçimine kaydığı dönemin en etkili figürlerinden biri, Chanel’in yaratıcısı Gabrielle ‘Coco’ Chanel. Bir moda fenomeni… Tutku, servet, başarı ve çekiciliğe uzanan ve dönemini istekleri doğrultusunda şekillendirebilme cesaretini gösteren bir kadın…

1912 yılında açtığı şapka dükkanından 20’lere uzanan dönemde Gabrielle ‘Coco’ Chanel Paris’in öncü moda tasarımcılarından biri oldu. Kadınları basmakalıp bir görüntüye hapseden korselerden kurtararak rahat ve şık gündelik kıyafetlere kavuşturan Chanel’in moda anlayışı sade ama etkileyici takımlar, pantolonlar, elbiseler ve parfüm üzerinde oluşturulmuştu.

Chanel 1910 yılında Paris’te ilk dükkanını açtı, şapkalar, şık yağmurluklar ve ceketler satmaya başladı. Sonraları işini büyüttü, tasarımları tarz sahibi Fransız kadınlarının dikkatini çekmekte gecikmedi. Takvimler 1913’ü gösterdiğinde Chanel Normandiya Deauville’de kendi butiğinin sahibiydi. Gounaut-Biron Kontesi Marthe, onun ilk aristokrat müşterisiydi.
COCO CHANEL

“ÖZGÜRLÜĞÜNÜ FARK EDEN BİR KADIN YARATTIM”

Chanel Avrupa’daki diğer moda tasarımcılarının tersine kadını her zaman kreasyonlarının tam kalbine yerleştirdi. “Özgürlüğünü fark eden bir kadın yarattım, vücutlarına yeniden sahip olmalarını sağladım.” açıklamaları moda anlayışını tanımlıyordu. Günümüzde bir ikon halini alan Chanel ceketi bu felsefenin simgesiydi. Özellikle küçük bir oğlan çocuğunkini andıran kadın gömlekleri moda dünyasında bir trend başlattı. Modanın son 20 yıla damgasını vuran korseleri tarihin sayfalarına gömüldü, yerini rahatmış, zincirlerinden kurtulmuş bir moda anlayışı, kısa etekler ve şık günlük kıyafetler aldı ki bu elbette moda dünyasında dramatik bir değişimdi. Chanel maskülen bir şıklığını benimsedi ve kalıplarından kurtulup özgürlüklerine sahip çıkmaları adına diğer kadınları da teşvik etti.
COCO CHANEL

FRANSIZ ŞIKLIĞINI YARATAN KADIN

Coco Chanel 1922 yılında neredeyse adıyla özdeşleşen ve bugün bile Chanel’in en gözde üretimlerinden biri olan parfümü Chanel No.5’i tanıttı. Chanel No.5, zamanla dünyanın en ünlü parfümü haline geldi. 5 rakamının uğuruna inanan ve koleksiyonlarını ayın 5. gününde sergileyen Chanel, 5 parfümüne de bu inanışın sonucu olarak No. 5 ismini verdi. Tıpkı Chanel No 5 gibi imzası olarak nitelendirilen yünlü ceketini 1925’te, “Küçük siyah elbise” olarak nitelendirilen kreasyonunu ise 1929’da piyasaya sundu. Rahat ve şık gündelik takımları bir kez daha kadınları hipnotize olmuş gibi kendisine çekti. Kadınlar için bele oturan ceketlerini ve bol paça pantolonlarını tasarladı. Hırka biçimli yakalarıyla tanınan tayyörüyle efsaneleşen Coco Chanel, 1971’de 87 yaşındayken Paris Ritz Otel’deki süitinde geçirdiği kalp krizi yüzünden hayata gözlerini yumdu. Karl Lagerfeld ise 1983’ten bu Chanel Moda Evi’nin baş tasarımcısı.
COCO CHANEL
BREAKFAST AT TIFFANY'S, Audrey Hepburn, 1961
COCO CHANEL

Benzer Yazılar: